Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego oceniania i klasyfikowania uczniów w szkołach artystycznych, po nowelizacji w placówkach podległych Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego stosowane będą analogiczne zasady, jak w szkołach prowadzonych przez MEN.

Dyrektor zwolni ucznia z zajęć komputerowych
Dodany zostanie zapis umożliwiający dyrektorowi szkoły zwolnienie ucznia z zajęć, podczas których korzysta się z monitorów ekranowych. Oczywiście wymagane jest tu dostarczenie do szkoły opinii od lekarza stwierdzającej taką potrzebę.

Nowe rozporządzenie precyzuje także, kiedy ucznia można zwolnić z nauki drugiego języka nowyżytnego. Będzie to możliwe w przypadku osób z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.

Szkolna legitymacja wkrótce z biletem miesięcznym>>

Podstawą zwolnienia jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej - wymagane jest jednak, że musi ona jednoznacznie formułować niemożność realizacji tych zajęć przez ucznia.

Zajęcia artystyczne też decydują o wyróżnieniu
Warunkiem uzyskania promocji z wyróżnieniem lub ukończenia szkoły z wyróżnieniem, oprócz dotychczas obowiązujących, będzie także uzyskanie co najmniej dobrej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych innych niż przedmiot główny.

Warto w tym miejscu nadmienić, że rozporządzenie  pojęcie przedmiotu głównego w ogólnokształcącej szkole sztuk pięknych i liceum plastycznym. Przedmiotem głównym jest w tym przypadku specjalność lub specjalizacja ujęta w podstawie programowej w zawodzie plastyk.

Podobnie, jak w szkolnictwie powszechnym, zarówno oceny z religii i etyki będą oddzielnie wliczane do średniej warunkującej uzyskanie promocji z wyróżnieniem lub ukończenia szkoły z wyróżnieniem.

Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM [PRZEDSPRZEDAŻ] Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM>>