– To, co proponuje nauczycielom minister Anna Zalewska od 1 kwietnia, to nie są podwyżki. Trudno bowiem mówić o realnym wzroście płac, kiedy pensja rośnie od 95 do 168 zł brutto w zależności od stopnia awansu zawodowego – mówił dziś (1 marca 2018 r.) na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W 2018 r. minimalne wynagrodzenie nauczyciela z przygotowaniem pedagogicznym, posiadającego tytuł zawodowy magistra wyniesie: 
- dla nauczyciela stażysty - 2.417 zł (o 123 zł więcej);
- dla nauczyciela kontraktowego: 2.487 zł (wzrost o 126 zł);
- dla nauczyciela mianowanego: 2.681 zł (wzrost o 143 zł);
- dla nauczyciela dyplomowanego: 3.317 zł (wzrost o 168 zł).

Od 1 stycznia 2018 r. pedagodzy stracili część uprawnień, które dawała im Karta Nauczyciela - w tym przede wszystkim dodatek mieszkaniowy.

Według danych ZNP zmiana dotknie blisko 186 tys. nauczycieli, wysokość dodatku uzależniona była od liczby osób w rodzinie oraz od podstawy ustalonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Część pedagogów straciła zatem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co w w praktyce sprawi, że ich pensja wcale nie wzrośnie.

Wzory dokumentów - ustawa o systemie, Lidia Marciniak Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM>>