Przepisy Karty Nauczyciela pozwalają organowi prowadzącemu określać tygodniowy wymiar pracy nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych - orzekł w mar Sąd Najwyższy. Taka wykładania art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela spowodował wysyp uchwał jednostek samorządu terytorialnego określających na nowo wymiar czasu pracy podmiotów określonych w uchwale. 

Budzi to sprzeciw Związku Nauczycielstwa Polskiego, który apeluje do minister edukacji o wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów kontroli działań samorządów w tym zakresie. Związek podkreśla, że mimo ciągłego wzrostu zadań nauczycieli specjalistów, organy prowadzące nie zatrudniają nowych pracowników, a jedynie wydłużają czas pracy obecnych. Wpływa to na jakość wykonywanej przez specjalistów pracy. Co więcej praktyk tych nie kwestionują organy nadzoru. Mimo że uchwały - zdaniem ZNP - wydane są z przekroczeniem uprawnień. 
"Niepokojącym jest  fakt, że wojewodowie w ramach nadzoru prawnego nie uchylają uchwał przyjętych z naruszeniem prawa - niewłaściwe podstawy prawne do przyjęcia uchwały, wykraczanie poza kompetencję zapisaną w art.42 ust.7 pkt 3  i ustalanie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla stanowisk niewymienionych w zapisie np. reedukatorów, rewalidatorów, socjoterapeutów, nauczycieli gimnastyki korekcyjnej, rehabilitantów, oraz określanie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin z naruszeniem art. 42 ustawy Karta Nauczyciela." - pisze prezes ZNP, Sławomir Broniarz i podkreśla, że Związek oczekuje od MEN uruchomienia mechanizmów, które pozwolą na ukrócenie tego rodzaju praktyk. O to samo ZNP zamierza wystąpić do rzecznik praw obywatelskich. 
"Oczekujemy, że kuratorzy oświaty wykonujący w imieniu wojewody zadania związane z nadzorem podejmą współpracę z wojewodami w celu wyeliminowania z obrotu prawnego wadliwych uchwał. Liczymy również na to, że na stronach resortu edukacji pojawi się  stanowisko MEN w sprawie zgodnego z prawem sposobu wykonania przepisu art.42 ust.7 pkt 3 w zakresie określania w uchwałach jst tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć." - podsumowuje swój wywód Broniarz.
 

ddW uchwale 7 sędziów z dnia 21 marca 2012 r., III PZP 2/12 SN jednoznacznie rozstrzygnął, iż tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia zawodu, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych wymienionych w art. 42 ust. 3 pkt 3 KN określa na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN organ prowadzący szkołę lub placówkę. ["Karta Nauczyciela, Komentarz", Wolters Kluwer, Warszawa 2012].