MEN w ustawie o finansowaniu oświaty, której projekt przekazano do konsultacji społecznych, zamierza zmienić zasady wynagradzania nauczycieli oraz regulacje ws. wypłat niektórych dodatków.
Jednym z założeń jest doprowadzenie do wypłaty całości wynagrodzenia „z dołu” – cała zmiana ma się dokonać w 2019 r., kiedy to będzie można wypłacać podstawowe wynagrodzenie z dodatkami maksymalnie co 34 dni. Projekt przewiduje także m.in. ograniczenia niektórych dodatków oraz zaostrzenie przepisów dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia.
Spotkało się to z krytycznymi opiniami ze strony środowisk oświatowych - związkowcy wyrazili obawę, że MEN chce sfinansować zapowiadane podwyżki z pieniędzy, które zaoszczędzi na wypłatach innych części wynagrodzeń.

ZNP: nauczyciele sami zapłacą za podwyżki>>

"Związek Nauczycielstwa Polskiego widzi konieczność zwiększenia w budżecie państwa nakładów na edukację - w tym zagwarantowania środków na wzrost wynagrodzeń pracowników oświaty. Dlatego zwracamy się do Pani Premier z prośba o spotkanie w celu omówienia zagadnień związanych z finansowaniem zadań oświatowych oraz podwyższeniem wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2018 r." - pisze ZNP w piśmie do Beaty Szydło.

Będzie trudniej o urlop dla poratowania zdrowia>>