Po orzeczeniu Sądu Najwyższego, zgodnie z którym wszystkim nauczycielom za maturę ustną trzeba płacić jak za nadgodziny, MEN przygotowało instrukcję dla samorządów, w której określiło minimalne stawki. Według instrukcji w tym roku egzaminatorzy dostaną (w zależności od stopnia awansu zawodowego i wykształcenia) od 12 do 29 zł za 45 min. ale tylko odpytywania ucznia, bez czynności dodatkowych. Przepisy określają ściśle czas odpytywania każdego ucznia z danego przedmiotu np. z języka obcego na poziomie podstawowym jest to 10 minut. 

Zdaniem nauczycieli w instrukcji nie uwzględniono czasu niezbędnego na losowanie pytań, przygotowanie ucznia, uzgodnienia jego oceny czy spisania protokołów. ZNP wystosował list do Ministra Edukacji w sprawie zaniżonych wypłat dla egzaminatorów.

W czasie konferencji prasowej , która miała miejsce 18.06., wiceminister Sylwia Sysko-Romańczuk stwierdziła, że oskarżenia ZNP wynikają z niezrozumienia istoty rozwiązań zaproponowanych przez MEN. Minister potwierdziła jednak, że funkcjonujące obecnie rozwiązania są doraźne a projekt wypłat za egzaminy zostanie uporządkowany w przyszłym roku.
Pełna informacja MEN jest dostępne na stronie www.men.home.pl.

Źródło: MEN, Gazeta Wyborcza, Głos Nauczycielski 19.06.2007