Jak zatrudniać nauczycieli od 1 września 2007 r. w zespołach szkół?
Czy dotychczasowe umowy zawierane z nauczycielami należy zmieniać na Zespół Szkół jako pracodawcę? Czy zmiana od 1 września 2007 r. dotyczy tylko zatrudniania nowych nauczycieli?
W skład zespołu szkół wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Dotychczas umowy o pracę z nauczycielami zawierane były w konkretnej szkole choć umowę podpisywał dyrektor zespołu, który był dyrektorem dla obu szkół. Zespół szkół poza wspólnym stanowiskiem dyrektora, przypisanym w planie finansowym do konkretnej szkoły, w której był nauczycielem, nie posiada wydzielonych etatów ani planu finansowego.
Jak należy interpretować wprowadzoną zmianę w zatrudnieniu nauczyciela od 1 września w zespołach szkół. Jakie konsekwencje będą takiego zatrudnienia w odniesieniu do planu finansowego szkoły, zgłoszenia nowego pracodawcy w ZUS, US?

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy- Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 102, poz. 689) art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) otrzymuje następujące brzmienie: stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Oznacza to, że od 1 września 2007 r. pracodawcą nauczycieli zatrudnionych w zespole szkół nie będzie jedna ze szkół wchodzących w jego skład, ale sam zespół. Od nowego roku szkolnego nie będzie już konieczności zawierania z nauczycielami pracującymi w zespole szkół umowy w szkole wchodzącej w skład zespołu, bądź kilku "cząstkowych" umów o pracę w każdej szkole wchodzącej w skład zespołu szkół.
Dyrektor szkoły nawiązywać będzie z nauczycielem stosunek pracy bądź na podstawie mianowania bądź na podstawie umowy o pracę w zespole szkół. Akt mianowania, bądź umowa o pracę zawarte w zespole szkół oprócz dotychczasowych danych takich, jak określenie stanowiska i miejsca pracy, terminu rozpoczęcia pracy, wynagrodzenia lub zasad jego ustalania powinny od 1 września zawierać też określenie typów (rodzajów) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel.
Należy przy tym pamiętać, że nauczyciel zatrudniany w zespole szkół powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkołach wchodzących w skład zespołu szkół. Na przykład, gdy nauczyciel ma być zatrudniony w zespole szkół, w skład którego wchodzi gimnazjum i szkoła podstawowa powinien on posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły (gimnazjum, szkoła podstawowa) wchodzącej w skład zespołu szkół.
Natomiast w stosunku do nauczycieli dotychczas zatrudnionych w szkole (szkołach) wchodzących w skład zespołu szkół dyrektor szkoły nie ma obowiązku dokonywać wypowiedzeń zmieniających warunków pracy. Wystarczającym jest poinformowanie nauczycieli na piśmie o zmianie nazwy dotychczasowego pracodawcy.