W jaki sposób można zatrudnić asystenta nauczyciela w szkole podstawowej dla dziecka z zespołem Aspergera?
Czy organ prowadzący musi wyrazić na to zgodę?
Na ile godzin zatrudnia się takiego asystenta?
Czy w świetlicy trzeba też zatrudniać asystenta do takiego dziecka?
Jakie będzie wynagrodzenie dla takiego asystenta?
Zatrudnienie asystenta nauczyciela dla dziecka z zespołem Aspergera w kl. I-III szkoły podstawowej nie wymaga zgody organu prowadzącego. Dyrektor szkoły wyznacza zajęcia, w których asystent będzie wspomagał dziecko, biorąc przede wszystkim pod uwagę potrzeby dziecka. Oznacza to, że dyrektor szkoły decyduje o liczbie godzin, na które asystent będzie zatrudniony. Wynagrodzenie asystenta nauczyciela nie może być wyższe niż wynagrodzenie przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Uzasadnienie
Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym – dalej r.w.k.d.n. dla dziecka z zespołem Aspergera zatrudnia się dodatkowo: nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia (tzw. nauczyciel wspomagający) lub specjalistę, lub pomoc nauczyciela, lub w przypadku kl. I-III szkoły podstawowej – asystenta nauczyciela. Oznacza to, że zatrudnienie jednej z powyższych osób jest obowiązkowe, organ prowadzący nie może nie wyrazić zgody. Zgodnie z § 11 r.w.k.d.n., przepis ten wchodzi w życie od 1 stycznia 2016 r. Z pytania wynika, że dyrektor szkoły podjął decyzję o zatrudnieniu asystenta nauczyciela. Na podstawie § 7 ust. 5 r.w.k.d.n. dyrektor szkoły, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz działania i zajęcia określone w programie nauczania, realizowane przez asystenta wspólnie z innymi nauczycielami, czyli dyrektor określa liczbę godzin, na jakie zatrudni asystenta.
Zgodnie z art. 7 ust. 1f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., asystenta zatrudnia się na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, a wynagrodzenie ustala się nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego, czyli wynagrodzenie ustala również dyrektor szkoły, zgodnie powyższymi zasadami. Przed nawiązaniem stosunku pracy asystent jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego (art. 7 ust. 1ba u.s.o.). Asystent wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela (art. 7 ust. 1e u.s.o.), asystentowi nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych (art. 7 ust. 1g u.s.o.). Warto również zauważyć, że chociaż organ prowadzący nie musi wyrażać zgody na zatrudnienie asystenta w powyższym przypadku, to dyrektor szkoły powinien przedstawić do zatwierdzenia organowi prowadzącemu aneks do arkusza organizacji szkoły – zgodnie z § 10 ust. 1 załącznika 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawdziwy człowiek. Osobista opowieść o dorastaniu i edukacji w autyzmie
|