Jak interpretować paragraf 2 rozporządzenia MEN z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych?
Czy mam zwiększyć wymiar dla klas II i III o 2 godziny języka obcego i zachować do dyspozycji dyrektora nadal 4 godziny?
Czy język przydzielam kosztem godzin do dyspozycji dyrektora zmniejszając ich wymiar do 2 tygodniowo?

Zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (w wersji skierowanej do publikacji) od 1 września 2008 r. nie zmieni się łączna liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania i w dalszym ciągu będą to 72 godziny. Zmienia się natomiast liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania kształcenia zintegrowanego z 54 na 60 godzin. To właśnie te 6 godzin w trzyletnim okresie nauczania należy przeznaczyć na nauczanie języka obcego nowożytnego w klasach I-III. Przeznaczenie tych 6 godzin na naukę języka obcego spowodowało, że dyrektor szkoły będzie miał do swojej dyspozycji tylko 6 godzin w całym cyklu nauczania zamiast obecnych 12.


Jak wiadomo Pani Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej, podpisała nowelizację rozporządzenia z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw, jednak do momentu udzielania odpowiedzi nie zostało w nim opublikowane. W związku z tym, w dalszym ciągu nie jest to jeszcze obowiązujący akt prawny. Wprawdzie rozporządzenie zakłada, że zacznie obowiązywać dopiero od 1 września 2008 r., to jednak ciągły jego brak publikacji w znaczny sposób utrudnia zadanie dyrektorom szkół, którzy muszą uwzględnić wprowadzone zmiany we właśnie przygotowywanych arkuszach organizacyjnych szkół.
Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia, dla uczniów szkoły podstawowej, w tym szkoły podstawowej specjalnej, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia są uczniami klasy II albo klasy III, dotychczasowa liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania, określona w załączniku nr 1 i 2 do rozporządzenia, wymienionego w § 1 rozporządzenia, dla obowiązkowych zajęć edukacyjnych w zakresie kształcenia zintegrowanego, zwiększa się:
1) w przypadku uczniów klasy II - o 4 godziny, w tym 2 godziny w klasie II i 2 godziny w klasie III, z przeznaczeniem na naukę języka obcego nowożytnego,
2) w przypadku uczniów klasy III - o 2 godziny, z przeznaczeniem na naukę języka obcego nowożytnego.
Jak wynika z wyżej przedstawionego przepisu uczniowie klas I-III będą obowiązkowo uczyć się języka obcego. Dwie godziny tygodniowo języka obcego nowożytnego mają być włączone do kształcenia zintegrowanego.
W konsekwencji podjętych decyzji określonych w ww. § 2 tego rozporządzenia, od 1 września 2008 r. zostanie też zmniejszona liczba tzw. godzin dyrektorskich w klasach I-III. Dyrektor będzie miał do swojej dyspozycji tylko 6 godzin w całym cyklu nauczania zamiast obecnych 12. Wynika to z załącznika nr 1 do tego rozporządzenia, w którym został określony ramowy plan nauczania dla szkoły podstawowej. Proszę zwrócić uwagę, że nie zmieniła się łączna liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania i w dalszym ciągu są to 72 godziny. Zmienia się natomiast liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania kształcenia zintegrowanego z 54 na 60 godzin. To właśnie te 6 godzin w trzyletnim okresie nauczania należy przeznaczyć na nauczanie języka obcego nowożytnego w klasach I-III. Przeznaczenie tych 6 godzin na naukę języka obcego spowodowało, że dyrektor szkoły będzie miał do swojej dyspozycji tylko 6 godzin w całym cyklu nauczania zamiast obecnych 12.