Partnerzy będą starali się o 2,5 mln euro ze środków unijnych na realizację projektu.
"Przyglądamy się doświadczeniu niemieckich szkół w profilowaniu zawodowym uczniów na wczesnym etapie, dlatego chcemy przenieść te dobre praktyki na grunt naszej szkoły" - powiedział prezydent Stargardu Rafał Zając.

Jak dodał, niemieckie Stowarzyszenie Edukacji Zawodowej to "partner z dużym doświadczeniem i bardzo ciekawymi pomysłami na współpracę". "My z kolei możemy zaoferować nasze bogate doświadczenie w promocji zdrowia" – zapowiedział prezydent.

Stowarzyszenie Edukacji Zawodowej z Eberswalde zatrudnia ponad 150 nauczycieli, którzy pracują z około 1 tys. uczniów.

"Podpisany dzisiaj list przypieczętowuje naszą dobrą współpracę na wiele lat" - powiedziała prezes Stowarzyszenia Edukacji Zawodowej z Eberswalde Daniela Salzmann. "Już teraz kładziemy duży nacisk na tworzenie kompetencji zawodowych, głównie tych związanych z rehabilitacją. Chcemy również przygotowywać uczniów i nauczycieli do cyfryzacji - oznajmiła.

W ramach projektu powstaną dwa Centra Integracji Zawodowej, jedno w Stargardzie i drugie w Eberswalde. W placówkach tych mają być realizowane zajęcia rozwijające zainteresowania zawodowe dla uczniów oraz program promocji zdrowia. Ma także powstać ogólnodydaktyczny program polsko-niemiecki realizowany przez obie placówki.

W ramach Centrum przy Szkole Podstawowej nr 2 w Stargardzie ma zostać zbudowane nowoczesne boisko, w miejscu gdzie obecnie znajduje się parking. Baza rekreacyjna ma stać się miejscem organizacji integracyjnych transgranicznych wydarzeń, nie tylko sportowych. Planowany jest także remont szkoły, likwidacja barier architektonicznych oraz stworzenie pracowni zawodowych m.in. krawieckiej, stolarsko-modelarskiej, poligraficznej i multimedialnej.

Stargardzki magistrat oraz stowarzyszenie z Eberswalde będą wspólnie ubiegać się o ponad 2.5 mln euro z programu Interreg. Wniosek o dofinansowanie projektu powinien zostać złożony do 14 grudnia br. Wyniki konkursu powinny być znane w połowie 2018 r. (PAP)