„Laboratoria Przyszłości” to kwota prawie 1 mld zł dofinansowania na sprzęt dla szkół, z czego już 700 mln zł trafiło do samorządów. Szkoły, które otrzymały środki, mogą kupować wyposażenie. MEiN określił wykaz sprzętu, jak również opis wymagań dla sprzętu podstawowego, tj. drukarek 3D, mikrokontrolerów, sprzętu do nagrywania audio i video oraz lutownic z akcesoriami. Szkoły mogą wybierać także wyposażenie dodatkowe – od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne.

Laboratoria Przyszłości - rząd zapowiada duże wsparcie techniczne dla szkół>>

 

Kwoty dofinansowania

Maksymalna wysokość wsparcia dla szkoły jest uzależniona od liczby uczniów wynikającej z danych z Systemu Informacji Oświatowej. Kiedy liczba uczniów jest niższa niż 235, wówczas wsparcie wyniesie:

  • 30 000 zł – w szkole do 100 uczniów,
  • 60 000 zł – w szkole do 200 uczniów,
  • 70 000 zł – w szkole do 234 uczniów.

Kiedy liczba uczniów wynosi co najmniej 235, kwota wsparcia na każdego ucznia w szkole wynosi 300 zł. Łącznie z tej inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 tys. szkół.

 

 

Trwają prace nad umożliwieniem dostępu do programu szkołom podstawowym, które nie są jednostkami publicznymi. Kolejną edycję programu MEiN planuje uruchomić na początku przyszłego roku.