Rada miejska przyjęła regulamin określający tryb oraz zasady i warunki przyznawania świadczeń ze środków na pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Wojewoda zaskarżył uchwałę.

Organ zwrócił uwagę, iż regulamin dotyczy praw i interesów nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych funkcjonujących na terenie gminy i w związku z tym powinien zostać zaopiniowany przez związki zawodowe.

W odpowiedzi rada miejska wyjaśniła, że nie zostały zmienione zasady przyznawania świadczeń zdrowotnych, nie naruszono dóbr osobowych pracowników, jedynie na prośbę dyrektorów placówek zmieniono termin składania wniosków z 30 listopada na 31 października w celu wcześniejszego ich rozpatrzenia. WSA uznał skargę za zasadną.

Ze względu na przedmiot regulacji objęty uchwałą, dotyczący przyznawania świadczeń na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, jej podjęcie poprzedzone powinno zostać zwróceniem się o opinię do wszystkich reprezentatywnych organizacji związkowych.

Bez wpływu na ocenę prawidłowości uchwały pozostaje argumentacja rady, że uchwałą tą zmieniono wyłącznie termin składania wniosków.

Sąd podkreślił, iż ustawodawca nie wprowadził bowiem żadnych odstępstw od obowiązku przedłożenia do opiniowania związkom zawodowym założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych.

Wyrok WSA w Olsztynie z 9 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Ol 408/16, nieprawomocny