Organ nadzoru podkreślił, iż z art. 36a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., poz. 256, poz. 2572 ze zm.) wynika wprost, że pełnienie obowiązków dyrektora szkoły może zostać powierzone wyłącznie wicedyrektorowi lub w przypadku jego braku nauczycielowi tej szkoły.
Natomiast w gimnazjum nie zostało utworzone stanowisko wicedyrektora, w związku z tym powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora nastąpić mogło wyłącznie na rzecz nauczyciela tej placówki.
W odpowiedzi wójt wyjaśnił, iż nikt z nauczycieli nie zgodził się na przyjęcie funkcji dyrektora nowej placówki.
WSA przyznał rację organowi nadzoru. Przypomniał, iż wójt nie ma nie ma pełnej swobody w doborze osoby, której powierzy pełnienie obowiązków dyrektora szkoły.
Zdaniem WSA wójt powierzył pełnienie obowiązków dyrektora osobie, która nie była ani wicedyrektorem gimnazjum, ani też nauczycielem tej szkoły.
Co prawda wójt udzielił zgody osobie pełniącej obowiązki dyrektora szkoły na zawarcie “z samą sobą” umowy o pracę jako nauczycielem szkoły, to jednak udzielenie tego pełnomocnictwa miało charakter następczy w stosunku do zarządzenia dotyczącego powierzenia obowiązków dyrektora gimnazjum – podkreślił WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 15 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Sz 1485/13, nieprawomocny