Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego>>

Zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora zespołu szkół. Komisja konkursowa po przeprowadzeniu głosowania tajnego, wyłoniła na kandydata na stanowisko dyrektora.
Kandydat, który nie został wybrany na dyrektora, zgłosił staroście nieprawidłowości w przeprowadzonym konkursie.
Zarzucił, że jego kandydatura nie została oceniona bezstronnie i rzetelnie, gdyż w pracach komisji uczestniczył wicestarosta, który był do niedawna bezpośrednim jego zwierzchnikiem. Ponadto wicestarosta przed przeprowadzeniem konkursu wypowiadał się otwarcie, że należy go usunąć, ponieważ dyrektor nie jest z jego partii politycznej.
W odpowiedzi na zarzut, zarząd powiatu poinformował, iż skarżący przed przeprowadzeniem konkursu nie zgłaszał żadnego formalnego sprzeciwu co do składu komisji konkursowej.

Konkurs na dyrektora szkoły należy przeprowadzić do końca maja>>

Mężczyzna zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego. WSA zgodził się ze stanowiskiem zarządu.
Sąd zwrócił uwagę, iż na posiedzeniu zarządu powiatu, skarżący oświadczył, jedynie że nie należy do żadnej partii politycznej i zaapelował, aby jego kandydatura była oceniana merytorycznie, a nie politycznie. Jednak nie domagał się on wcale wyłączenia ze składu komisji konkursowej wicestarosty ani też innego jej członka. Samo zwrócenie zarządowi uwagi na publiczne wypowiedzi wicestarosty co do skarżącego, nie obligowało organu do wyjaśniania tych okoliczności i usuwania go ze składu komisji konkursowej – uznał sąd. Więcej w Serwisie Samorządowym LEX>>

NSA: kandydat na dyrektora szkoły nie może zaskarżyć niedopuszczenia do konkursu>>