WSA: skargę oddziału ZNP muszą podpisać osoby wchodzące w skład organu zdolnego do reprezentacji
Gdy podmiotem wzywającym do usunięcia naruszenia, a następnie składającym skargę do sądu jest ogniwo organizacyjne ZNP (oddział) to zarówno wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, jak i skarga, powinny być podpisane przez osoby wchodzące w skład organu uprawnionego do reprezentacji tego podmiotu uznał WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez gminę. Zarząd oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego wezwał radę gminy do usunięcia naruszenia prawa, polegającego na podjęciu uchwały z naruszeniem procedury uzgadniania, określonej w treści art. 30 ust. 6a ustawy - Karta Nauczyciela.
Wezwanie do usunięcia naruszenia zostało podpisane jedynie przez prezesa oddziału ZNP WSA rozpatrując skargę podkreślił, iż wezwanie do usunięcia naruszenia przewidziane w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) jest czynnością prawną, która przysługuje danemu podmiotowi w stosunku do określonej uchwały lub zarządzenia i od której zależy skuteczność wniesienia skargi na uchwałę lub zarządzenie organu gminy do sądu.
Oznacza to, że w przypadku, gdy podmiotem wzywającym do usunięcia naruszenia, a następnie składającym skargę do sądu jest ogniwo organizacyjne ZNP, tj. oddział, jak to miało miejsce w sprawie, to zarówno wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, jak i skarga winny zostać podpisane przez osoby wchodzące w skład organu uprawnionego do reprezentacji tego podmiotu. Natomiast zgodnie z zasadami reprezentacji ZNP, wynikającymi z jego statutu, prezes ZNP reprezentuje ZNP i zarząd główny, zaś do składania oświadczeń woli w imieniu ZNP konieczne jest zgodne współdziałanie Prezesa ZNP oraz jednego z członków prezydium zarządu głównego ZNP.
@page_break@




