Rada miejska uchwaliła zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Rada ustaliła między innymi, że punkty sprzedaży alkoholu mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m do: przedszkoli, szkół, specjalnych ośrodków szklono – wychowawczych, ochotniczych hufców pracy, kościołów, kaplic, domów modlitwy. Taki zapis uchwały zaskarżył prokurator.

WSA uznał, iż skarga jest zasadna.
Sąd zwrócił uwagę, iż swoboda gminy w zakresie tworzenia norm prawnych ustalających zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych jest ograniczona - przez obowiązek realizowania celów ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a tworzenie takich zasad, które stoją w sprzeczności z zadaniami gminy postawionymi przez ustawodawcę oznacza naruszenie prawa.

Rodzice protestują przeciwko organizacji barbórkowej imprezy w szkolnej sali>>

Zdaniem sądu przy podejmowaniu uchwały doszło do naruszenia przez radę obowiązku realizacji zadań, wynikających z ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.).
Przyjęta przez radę odległość 5 m od obiektów chronionych oznacza bliskie, bezpośrednie sąsiedztwo z tymi obiektami, co w oczywisty sposób kłóci się z koniecznością realizowania obowiązku ograniczania dostępności do alkoholu, w szczególności w stosunku do osób nieletnich.
Odległość ta w żaden sposób nie ogranicza dostępności do alkoholu, a nie tworzy warunków chociażby motywujących do powstrzymywania się od jego spożywania – uznał sąd.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 12 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Wr 826/14, nieprawomocny

Po alkohol sięgają nawet dziewięciolatki>>