„W związku z prowadzoną działalnością dążącą do podważenia decyzji Wójta Gminy Lubasz w zakresie funkcjonowania oświaty w gminie dyrektor placówki oświatowej zobowiązany jest do poinformowania wójta o każdej naradzie bądź spotkaniu na trzy dni przed nim” – stanowiło zarządzenie wójta z 30 kwietnia 2012 r. nr 38/2012. W sprawie interweniowała Fundacja Panoptykon, która zwróciła uwagę na nieprecyzyjność zarządzenia wójta. Fundacja podkreśliła, że tak sformułowane przepisy przy odpowiedniej interpretacji mogły dotyczyć także spotkań w pokoju nauczycielskim oraz spotkań nauczycieli z rodzicami uczniów, czyli tematyki obejmującej życie prywatne uczniów i ich rodziców.
Wójt nie może nakazać nagrywania wszystkich spotkań rady pedagogicznej
Wójt Gminy Lubasz wprowadził zarządzenie zobowiązujące szkoły do informowania go o każdej naradzie i przekazywanie nagrań spotkania na nośniku cyfrowym. Taką praktykę zakwestionował wojewoda i uchylił kontrowersyjne zarządzenie.
Z kolei takie unormowanie niezgodne jest z art. 51 ust. 2 Konstytucji, zgodnie z którym władze publiczne nie mogą pozyskiwać ani gromadzić o obywatelach więcej informacji, niż to niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Opinii organizacji nie podzielił wójt, z tego powodu fundacja zwróciła się do wojewody.
Kontrola wykazała, że wójt nie miał podstawy prawnej do wydania zakwestionowanego zarządzenia i z tego powodu wojewoda zdecydował się na uchylenie kontrowersyjnego aktu. Więcej informacji na ten temat na stronie Fundacji Panoptykon>>