W związku z wątpliwością co do interpretacji daty wejścia w życie przepisów prawa proszę o udzielenie odpowiedzi, czy dyrektorzy szkół i placówek oświatowych mogą w roku 2016 pracować na opracowanych na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków planach dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2016 r., które zostały złożone do organu prowadzącego do dnia 30 listopada 2015 r.
Czy po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. rozporządzenia z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków - dalej r.z.r.p.ś. powinni złożyć do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego z uwzględnieniem zmian?

 
Brak przepisów przejściowych oznacza, że nowe przepisy rozporządzenia powinny być zastosowane wprost.
 
Uzasadnienie
Przepisy r.z.r.p.ś. weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Przepisy wspomnianego rozporządzenia nie zawierają przepisów intertemporalnych (przejściowych). Wobec powyższego, zgodnie z istniejącą w polskim porządku prawnym zasadą, przepisy zmienionego rozporządzenia mają zastosowanie wprost i dotyczą wszystkich stanów prawnych objętych zakresem nowej regulacji. Wobec powyższego, obawy przedstawione przez Autora pytania są uzasadnione. Dyrektorzy szkół powinni złożyć do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem zmian przewidzianych przepisami rozporządzenia, a organ prowadzący powinien opracować plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, uwzględniający przedstawione zmiany.

WSA: nie można zwolnić dyrektora za brak sukcesów związanych z doskonaleniem nauczycieli>>

Dowiedz się więcej z książki
Rekrutacja do szkół 2016/2017 - 2 części
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł