W pierwszej edycji do szkół ponadpodstawowych trafiło 55 filmów na dvd. Filmy drugiej edycji będą dostępne w internecie. „Zdecydowały o tym względy praktyczne. Nie zawsze był czas, na oglądanie filmów, zwłaszcza fabularnych, podczas lekcji. Teraz uczniowie będą mogli zapoznać się z nimi w domu” – mówi Agata Sotomska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, koordynatorka projektów edukacyjnych.
Rejestracja nauczycieli zainteresowanych drugą edycją nastąpi poprzez stronę Filmoteki Szkolnej. Nauczyciele będą mieli możliwość udostępnienia filmów uczniom. Sposób rozpowszechniania filmów w drugiej edycji pozwoli także ocenić, które z nich są najczęściej oglądane.
„Na stronie Filmoteki Szkolnej znajdą się również filmy z pierwszej edycji. W ciągu pół roku udostępnione zostaną wszystkie filmy z obu edycji. W pierwszej kolejności te, które zostały odnowione cyfrowo” - zapowiada Agata Sotomska. Filmom będą towarzyszyły recenzje i wywiady oraz broszury filmoznawcze.
Jak mówi koordynatorka projektu, Filmoteka Szkolna nie jest kursem z historii polskiej kinematografii. Filmy mają być punktem wyjścia do rozmowy o świecie, społeczeństwie i historii. Filmy zgrupowane są w blokach tematycznych, które nauczyciele i uczniowie będą mogli omawiać podczas lekcji.
Drugą edycję Filmoteki Szkolnej rozpoczną bloki tematyczne: „Akcja, fabuła, widowisko” (Zbigniew Rybczyński „Oj! Nie mogę się zatrzymać!”, Wojciech Jerzy Has „Rękopis znaleziony w Saragossie”); „Buntownicy, odmieńcy, outsiderzy” (Piotr Szczepański „Generacja C.K.O.D.”, Jerzy Skolimowski „Rysopis”); „W cieniu starości” (Dorota Kędzierzawska „Pora umierać”); „W kręgu tradycji romantycznej” (Julian Antoniszczak „Pan Tadeusz Księga Pierwsza. Gospodarstwo”); „Obcy i swój” (Roman Polański „Dwaj ludzie z szafą”); „W społeczeństwie” (Bartosz Konopka „Ballada o kozie”, Roman Polański „Ssaki”), „Wobec totalitaryzmu” (Leszek Wosiewicz „Kornblumenblau”); „Film wobec innych sztuk” (Andrzej Wajda „Wesele”).
Nauczyciele zainteresowani filmami drugiej edycji mogą otrzymać z PISF bezpłatną publikację „Filmoteka Szkolna. Materiały pomocnicze 2”. Zawiera ona scenariusze lekcji takich przedmiotów jak: język polski, historia, filozofia i etyka, wiedza o społeczeństwie, zajęcia artystyczne, godziny wychowawcze oraz artykuły poświęcone wykorzystaniu filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w szkole.
Program Filmoteka Szkolna realizowany jest od 2009 roku przez PISF we współpracy z instytucjami partnerskimi, m. in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawską Szkołą Filmową i portalem www.dzieje.pl. W edycji pierwszej do 14 tys. szkół ponadpodstawowych trafiło na płytach dvd 55 filmów, m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Zbigniewa Rybczyńskiego. (PAP)