Głównym celem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego, jest dostosowanie przepisów do nowej struktury szkolnictwa, dlatego zmienia przede wszystkim wykaz typów szkół, w których dyrektor może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Liczba tych dni zwiększona zostaje w szkołach podstawowych - według nowych przepisów jest to 8 dni (było 6) z przeznaczeniem na: egzamin ósmoklasisty – 3 dni, rekolekcje wielkopostne – 3 dni i 2 dodatkowe dni.
Liczba dni do dyspozycji dyrektora w pozostałych typach szkół pozostaje bez zmian. Nie zmodyfikowano także samej procedury. Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych określa dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a gdy rada nie została powołana – rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki.
Więcej wolnych dni do dyspozycji dyrektora podstawówki
Wzrośnie liczba dni, które dyrektor podstawówki będzie mógł wyznaczyć jako wolne od zajęć edukacyjnych. MENpracuje nad roporządzeniem w tej sprawie.