Na Uniwersytecie Opolskim najbardziej oblegana podczas tegorocznej rekrutacji była Psychologia, gdzie przy limicie 70 miejsc na studia zapisało się ponad 450 chętnych. Dało to 6,4 kandydata na miejsce.
Popularne okazały się również Kształcenie wczesnoszkolne z wychowaniem przedszkolnym i Filologia angielska, gdzie o jedno miejsce ubiega się 4,5 do 4,9 chętnych. Z kolei Prawo, przy limicie 180 miejsc, chciałoby studiować 676 osób, a bezpieczeństwo wewnętrzne przy limicie 70 miejsc - 272 osoby.
Wśród najchętniej wybieranych kierunków były też: Administracja, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną czy Ekonomia. Najmniej oblegane okazały się natomiast Antropologia mniejszości narodowych i społeczności lokalnych, Muzykologia, Przyroda czy Filozofia.
Pedagogika dużą popularnością cieszyła się także na Politechnice Koszalińskiej, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz Uniwersytecie w Białymstoku.
Z pewnością nie zabraknie również anglistów - Filologia angielska jest jednym z najbardziej obleganych kierunków w większości miast: w Krakowie, Lublinie, Warszawie oraz Szczecinie.
Najwięcej osób chce iść na kierunki medyczne oraz na Psychologię. Trochę gorzej wypada popularne zazwyczaj Prawo.
Całkiem duża liczba maturzystów wybrało niezbyt popularne dotąd kierunki takie jak Logistyka i Bezpieczeństwo wewnętrzne. To drugie głównie na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie zgłosiło się trzech kandydatów na jedno miejsce. Popularne jest także Bezpieczeństwo narodowe - również oblegane w Szczecinie i w Białymstoku. (ms/PAP)