Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza poinformowała, że nowa sieć szkół podstawowych w Warszawie będzie obejmowała 249 szkół podstawowych (208 dla dzieci i młodzieży, trzy dla dorosłych i 38 szkół specjalnych).
Zgodnie z uchwałami intencyjnymi dzielnic 49 gimnazjów zostanie przekształconych w nowe szkoły podstawowe, siedem gimnazjów zostanie przekształconych w szkoły ponadpodstawowe, 67 gimnazjów zostanie wyłącznych do szkół podstawowych, a 30 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych. 110 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód.
Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny w radzie miasta Małgorzata Żuber-Zielicz poinformowała, że 9 lutego Rada Warszawy zajmie się uchwałami ws. ustalenia nowej sieci szkół w Warszawie.
Dwa dni przed sesją - 7 lutego - komisja edukacji przeprowadzi pierwsze czytanie projektów uchwał ws. sieci szkół. Radni z komisji już na wcześniejszych posiedzeniach zajmowali się projektem uchwał, lecz było to ich omówienie, a nie formalnie pierwsze czytanie - wyjaśniła Żuber-Zielicz.
Po tym, jak na sesji Rada Warszawy przyjmie projekty uchwał, zostaną one przesłane do Kuratorium. Kurator będzie miał 21 dni, żeby się z nimi zapoznać i zaopiniować je, potem wrócą one znowu do radnych - powiedziała przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny. Na podjęcie ostatecznych uchwał rada będzie miała czas do 31 marca.
Żuber-Zielicz wyjaśniła, że ws. ustalenia sieci szkół są dwie uchwały - jedna dotycząca szkół podstawowych i gimnazjów, druga dotyczy sieci liceów i szkól specjalnych. Zaznaczyła, że to dwa obszerne ok. 200-stronnicowe dokumenty.
Zgodnie z ustawami Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe zmieniona zostanie struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają być wygaszane. Do końca marca samorządy muszą przyjąć uchwały o nowej sieci szkół.
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym. (PAP)