Spotkanie, które odbędzie się w dniach 26-27 września 2012 r., organizują przedstawiciele samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich, jednostek samorządu terytorialnego, tworzących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
- Niż demograficzny, zaniechanie zmian systemowych w finansowaniu i realizacji zadań oświatowych przez Rząd i Parlament, doprowadziły do dramatycznej sytuacji wielu polskich samorządów. Oczekujemy od Państwa Polskiego przyjęcia rzeczywistej współodpowiedzialności za realizowanie zadań oświatowych. W trakcie kongresu przedstawimy, poprzez projekty legislacyjne, warunki jakie muszą być spełnione, aby samorządy mogły skutecznie finansować i realizować zadania oświatowe. Kongres daje możliwość wyrażenia opinii i wsparcia postulatów samorządów: gmin, miast, powiatów oraz samorządów wojewódzkich - czytamy w zapowiedzi imprezy.
Według jej organizatorów, kongres będzie również miejscem podsumowania samorzadowej Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej wnoszącej projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST (kampania "Stawka większa niż 8 mld"). W trakcie Kongresu będziecie Państwo mogli osobiście przekazać listy z podpisami, które po zakończeniu obrad delegacja przedstawicieli samorządów wręczy marszałkowi Sejmu.