Jestem dyrektorem szkoły zostałam powołana do prac komisji kwalifikacyjnej przy kuratorium na cały dzień w dzień mojej pracy.
W jaki sposób mogę być w tym dniu zwolniona lub w jaki sposób mogę ten dzień odpracować?

W przypadku, gdy posiedzenie komisji koliduje z czasem pracy i obowiązkami nauczyciela, w szkole nauczyciel powinien skorzystać z urlopu bezpłatnego, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami określającymi procedury awansu zawodowego nauczycieli organ powołujący komisję egzaminacyjną lub kwalifikacyjną dla nauczycieli ubiegających się o stopień awansu zawodowego powinien zapewnić w niej udział ekspertów o specjalności zawodowej odpowiadającej typowi i rodzajowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony oraz specjalności zawodowej nauczycieli. Zgodnie z § 10 i 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sporu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. Nr 260, poz. 2593 z późn. zm.) organ, który powołał komisję kwalifikacyjną lub komisję egzaminacyjną, zapewnia jej obsługę administracyjno-biurową oraz pokrywa wydatki związane z jej działalnością. Przed powołaniem komisji należy jednak uzgodnić z wybranym z listy ekspertów jego udział w pracach komisji, w tym w szczególności uzgodnić termin posiedzenia komisji odpowiadający wszystkim zainteresowanym. W związku z tym organ powołujący komisję powinien powiadomić wszystkich zainteresowanych ekspertów o terminie posiedzenia komisji. Ekspert powierzone w ramach prac komisji zadania wykonuje w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z organem, który powołał komisję. Zatem nauczyciel ekspert wykonuje czynności związane z pracami komisji poza zakresem zadań i czynności wynikających ze stosunku pracy zawartego w szkole.

Urszula Kołowska