Do końca 2016 r. jednorazowo w aptece będzie można kupić nie więcej niż jedno opakowanie dostępnego bez recepty produktu leczniczego zawierającego substancje psychoaktywne: pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Farmaceuta będzie mógł odmówić wydania takiego leku osobie niepełnoletniej, a także jeśli uzna, że lek może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Substancje chemiczne, które w 2010 r. były przedmiotem obrotu handlowego w sklepach, będą objęte kontrolą ustawową.

Marihuana i leki bez recepty niezbędne, by być na topie w szkole>>

Ograniczona ma być także możliwość przywozu do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych, co przyczyni się do eliminowania dopalaczy już na granicach państwa.
Ustawa pociąga za sobą istotne zmiany w prawie farmaceutycznym, m.in. wprowadza kary pieniężne w wysokości do 500 tys. zł za nieprzestrzeganie zakazu sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, których wydawanie jest ograniczone wiekiem pacjenta, a także w przypadku sprzedaży większej niż dozwolona ustawą ilości produktów leczniczych zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym.

MEN: coraz więcej uczniów uzależnia się od leków>>