Wniosek (wraz z uzasadnieniem) weryfikację punktów uczeń lub jego opiekunowie skłądają do dyrektora OKE w terminie dwóch dni roboczych od wglądu w pracę. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie siedmiu dni od otrzymania takiego wniosku, po czym dyrektor komisji ma kolejne 14 dni na pisemne poinformowanie adresata wniosku o wyniku weryfikacji sumy punktów. Jeżeli w jej efekcie suma ta została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowe wyniki sprawdzianu bądź egzaminu.
Oprócz wglądu w już sprawdzony i oceniony sprawdzian i pracę egzaminacyjną ustawa o systemie oświaty przewiduje możliwość zgłaszania zastrzeżeń do przeprowadzonego egzaminu. Tę kwestię reguluje art. 44zzy u.s.o., zgodnie z którym uczeń (lub jego rodzice), słuchacz czy absolwent mogą w terminie dwóch dni roboczych od przeprowadzenia odpowiednio danej części sprawdzianu, danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części ustnej lub części pisemnej zgłosić zastrzeżenia wraz z uzasadnieniem do dyrektora OKE, jeżeli uznają, że w trakcie sprawdzianu albo egzaminu zostały naruszone przepisy regulujące jego przeprowadzenie. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części ustnej dyrektor OKE zwraca się do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o przedstawienie wyjaśnień dotyczących wniesionego zastrzeżenia.
W środę TK rozpatrzy skargę na brak odwołania od unieważnienia matury>>
Dyrektor OKE rozpatruje zastrzeżenia w terminie siedmiu dni od ich otrzymania i informuje pisemnie osobę, która złożyła zastrzeżenie, o swoim rozstrzygnięciu, ta zaś w ciągu trzech dni roboczych może za pośrednictwem dyrektora OKE wnieść kolejne zastrzeżenia – do tegoż rozstrzygnięcia – tym razem do dyrektora CKE. Ten rozpatruje zastrzeżenie w terminie siedmiu dni od dnia wniesienia i, co istotne, jego decyzja jest już ostateczna i nie ma możliwości zaskarżenia jej do sądu administracyjnego.
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego, jeżeli mogło ono wpłynąć na wynik, dyrektor OKE, w porozumieniu z dyrektorem CKE, może unieważnić daną część sprawdzianu, dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub egzamin maturalny z danego przedmiotu w części ustnej lub części pisemnej i zarządzić ich ponowne przeprowadzenie.
OKE ostrzeże, zanim unieważni egzamin>>
Więcej w "Dyrektorze Szkoły" nr 6/2015>>