ETPC zakomunikował polskiemu rządowi 18 skarg złożonych przez maturzystów, których egzaminy zostały unieważnione w 2011 roku.
Sprawę rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny w 2015 r., uznał wtedy, że unieważnienie matury nie podlega kontroli sądowej.
"Procedura sądowa nie jest zdatna i nie jest adekwatna do weryfikacji prawidłowości unieważnienia pracy z powodu niesamodzielności rozwiązywania zadań stwierdzonej w toku sprawdzania prac, stanowiącej składnik wyniku egzaminu. Przyjęcie innego punktu widzenia prowadziłaby do stanu, w którym sąd stanąłby przed koniecznością dokonania oceny rozstrzygnięcia egzaminatora co do niesamodzielności rozwiązania arkusza" - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka byli maturzyści podnoszą, że brak możliwości zaskarżenia do sądu decyzji o unieważnieniu matury to naruszenie prawa do sądu, prawa do prywatności i prawa do nauki.
Ich zdaniem brak możliwości zaskarżenia do sądu decyzji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej narusza m.in. prawo do sądu i prawo do nauki.
Szukasz więcej informacji o prawie oświatowym? Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zyskaj 100% wsparcia dla Twojej szkoły>>