Rada Zarządzająca, która obradowała z udziałem pełnomocników narodowych - Mirosława Sielatyckiego, podsekretarza stanu w MEN oraz Martiny Munch, ministra oświaty, młodzieży i sportu kraju związkowego Brandenburgii omawiała projekt wspólnego podręcznika do nauczania historii, który z założenia ma być symbolem, a zarazem uwieńczeniem 40-letniego dialogu polskich i niemieckich naukowców i dydaktyków historii.

Jak wskazują inicjatorzy "celem wspólnego polsko-niemieckiego projektu jest opracowanie podręcznika do nauczania historii zgodnego z polską podstawą programową kształcenia ogólnego oraz podstawami programowymi obowiązującymi w 16 krajach związkowych Republiki Federalnej Niemiec".

Zgodnie z założeniami opracowywany podręcznik będzie obejmował okres od starożytności do początku XXI wieku. Wykorzystywany będzie do nauczania historii w gimnazjum i pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. Polskie i niemieckie wydanie podręcznika będzie różnić się jedynie językiem natomiast struktura jak i wersja graficzna będą identyczne.