Wydając rozporządzenie z dnia 19 listopada 2009 roku w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. Nr 200 poz. 1537) resort edukacji nie przekroczył upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o systemie oświaty - orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 23 października 2012 r. sygn. akt U 1/10. Przepisy nie godzą także w konstytucyjną zasadę samodzielności samorządu terytorialnego.
Skargę konstytucyjną złożył Sejmik Województwa Mazowieckiego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że obowiązek prowadzenia ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli, wbrew zarzutom wnioskodawcy, ma podstawę ustawową w art. 82 ustawy o systemie oświaty. Przepis ten wprowadza regułę, w myśl której ewidencję niepublicznych placówek organizacyjnych oświaty prowadzą jednostki samorządu terytorialnego zobligowane do tworzenia analogicznego typu i szczebla placówek publicznych.
Z tego powodu reguła znajduje zastosowanie także do placówek doskonalenia nauczycieli, mimo że przepisy ustawy o systemie oświaty są nieprecyzyjne i nie definiują szczegółowo pojęcia placówka.
Trybunał stwierdził, że skoro samorząd województwa jest zobowiązany do prowadzenia publicznych placówek doskonalenia nauczycieli o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, to również z ustawy o systemie oświaty wynika obowiązek ewidencjonowania placówek niepublicznych.