- My lekarze podstawowej opieki zdrowotnej po raz kolejny apelujemy do rodziców o jak najszybsze zaszczepienie swoich dzieci i do nauczycieli oraz pracowników placówek oświatowych, którzy dotychczas nie zdecydowali się na zaszczepienie przeciwko COVID-19 – czytamy w apelu.

Ostrożność to za mało

Prezes PPOZ Bożena Janicka, odnosząc się do zaleceń Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczących wytycznych sanitarnych w szkołach zaznaczyła, że "zaleceń szczegółowych jest znacznie więcej, jednak sama ostrożność i unikanie ryzykownych zachowań nie wystarczy". - Dlatego lekarze PPOZ rekomendują szczepienia przeciw COVID-19. Ich zdaniem to niezwykle istotne, ponieważ młodzież też choruje na COVID-19 - stwierdziła.

Czytaj: Nauka w szkołach stacjonarna, o ile Covid-19 nie zaskoczy>>
 

Zdaniem lekarzy z PPOZ, najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem i powikłaniami są dzieci obciążone innymi ciężkimi chorobami. - Z doświadczeń wiemy, że również w najmłodszej grupie wiekowej dochodzi do zgonów – podkreśliła Janicka.

Według szefowej organizacji, osiągnięcie populacyjnej odporności nie będzie możliwe bez zaszczepienia jeszcze młodszych, poniżej 12. roku życia. - Jeśli nie chcemy, żeby wirus krążył w populacji, to należy objąć szczepieniem wszystkie możliwe grupy – oceniła Janicka.