- Reforma przez trzy lata przebiegała sprawnie - mówiła Anna Zalewska na spotkaniu podsumowującym trzy lata funkcjonowania resortu edukacji - Wszystko, co zakładaliśmy, zostało dobrze zrealizowane. Należy też podkreślić, jak dobrze przebiegała komunikacja, o wszystkich postępach reformy informowaliśmy samorządowców, nauczycieli i dyrektorów szkół - zapewniała minister edukacji. Tłumaczyła, że celem reformy edukacji jest stworzenie dobrej szkoły, w której uczeń będzie traktowany podmiotowo.

 

 

 

MEN nie obawia się strajku

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział protest przeciwko niskim wynagrodzeniom w oświacie - przeprowadził w tej sprawie ankietę, pytając nauczycieli o formę, w jakiej chcą wyrazić swój sprzeciw. Większość pedagogów zadeklarowała, że najskuteczniejsze byłoby masowe pójście na zwolnienia lekarskie w czasie egzaminu maturalnego. Przykładowo w województwie łódzkim tradycyjną ankietę wypełniło prawie 22 tys. osób, czyli dwie trzecie nauczycieli zatrudnionych na terenie województwa. Najwięcej, bo ponad 8 tys. osób (37,4 proc.) opowiedziało się właśnie za masowym pójściem na L4 w czasie matur.

 

- Ufam nauczycielom i nie obawiam się, że zdecydują się na taki strajk - mówiła Anna Zalewska - To odpowiedzialni ludzie, którzy pracują na sukces ucznia, a częścią tego sukcesu są wyniki egzaminów. Mam nadzieję, że nauczyciele zaufają nam, zwłaszcza że zadbaliśmy, by ich pensje znacząco wzrosły - podkreślała szefowa resortu edukacji. Zakwestionowała też metodologię ankiety, podkreślając, że w internecie mógł ją wypełnić każdy, a nie jedynie nauczyciele  Przypomniała także, że egzaminatorów i tak zatrudnia CKE.

 

Ocenianie i dodatki na nowych zasadach

 

Minister podkreśliła, że jej resort zadbał o finansowanie reformy oświaty - tłumaczyła m.in., że samorządy dostały odpowiednie wsparcie na organizację szkół po reformie oświaty. Sama subwencja, jak mówiła Zalewska, wzrosła o ponad 4 mld zł, co przede wszystkim przeznaczono na podwyżki dla nauczycieli. A już w przyszłym roku MEN planuje kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela.

 

Dodatek za wyróżniającą pracę ma motywować nauczycieli>>


- Idziemy w kierunku odstąpienia od zasad oceniania, nauczyciele mają być spokojni, zajmować się uczniami - zapowiadała minister edukacji -  Będziemy również zmierzać do takich uregulowań, by dodatek za wyróżniającą pracę mógł otrzymać każdy nauczyciel niezależnie od stopnia awansu zawodowego - tłumaczyła Zalewska. To, czy kwota tego świadczenia będzie równa dla wszystkich, ma zostać ustalone z samorządowcami.

 

Ocena pracy dyrektora od 1 września>>