Projekt nowego rozporządzenia zakłada powrót do szkół m.in. pieczywa półcukierniczego oraz cukierniczego (czyli m.in. drożdżówek), które jednak będą musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli – mniej restrykcyjne niż obecnie. W  sklepikach będzie można także kupić kanapki z różnego rodzaju pieczywa.
Uczniowie bez ograniczeń będą mogli nabyć w sklepiku owoce i warzywa - w tym suszone. Tak samo ma być z orzechami oraz nasionami. Przeciery owocowe, musy i soki nie będą mogły zawierać cukru, a napoje takie jak kawa i herbata będą mogły mieć tylko 10 g cukru na 250 ml płynu. W sklepikach sprzedawana będzie również bezcukrowa guma do żucia.
oraz pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, w którym zawartośc cukru nie przekracza 15 g na 100 g produktu.
"Projekt ma na celu ochronę zdrowia dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym.  Ograniczenie im dostępu do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników, których spożywanie nie jest dobre dla ich zdrowia i rozwoju, pozwala zmniejszyć udział takich produktów w codziennej diecie i przyczynia się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych." - tłumaczy resort zdrowia.

Drożdżówka ułaskawiona - zmienią się przepisy o zdrowym żywieniu>>