Minister zapewnił, że prawo oświatowe gwarantuje udział podmiotom społecznym w pracach szkoły - co dotyczy zarówno rodziców, jak i młodzieży.
 

 


 

Kontrowersyjna data posiedzenia

W 2018 roku podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia: "z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych".

Był to pierwszy taki przypadek od 1999 r., kiedy posiedzenie się nie odbyło. W tym roku temat prac, które pisali uczniowie chcący wziąć udział w posiedzeniu, związany był z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - trzeba było przedstawić sylwestkę posła Sejmu Rzeczpospolitej I kadencji.

W tej sytuacji zawiązała się nieformalna grupa, która zorganizowała alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży. Posiedzenie odbyło się 1 czerwca 2018 r.  - jego tematem były: demokracja, wykluczenie społeczne, wyobcowanie społeczne i wartości humanitarne.


Gorąca dyskusja na posiedzeniu SDiM

Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyło się 27 września 2018 r. Młodzi parlamentarzyści pytali MEN m.in. o edukację historyczną. Dyskutowali też o podjęciu uchwały w sprawie spopularyzowania znaczenia pierwszych posłów niepodległej. Choć wielu z młodych parlamentarzystów zgadzało się, że trzeba przypominać o bohaterach niepodległej Polski, pojawiły się głosy krytyczne.

Jak podkreślał jeden z uczestników posiedzenia: "pierwsza polska demokracja, z powodu słabości i nieudolności, została obalona przez autokratyczne i autorytarne rządy sanacji". Pojawiły się też odniesienia do współczesnej sytuacji politycznej, młodzi posłowie zauważyli m.in., że obecne zmiany - np. reforma sądownictwa zdecydowanie odbiegają od demokratycznych ideałów II RP.
 

Demokracja tematem alternatywnego posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży>>