Jednym z głównych argumentów, jakie chcą podnieść samorządowcy w dyskusji na temat reformy, są rosnące wydatki na oświatę, które ostro skrytykowano w przedstawionym niedawno raporcie o stanie samorządności w Polsce. Jego autorzy zaznaczają, że oświata jest najdroższym elementem funkcjonowania samorządu – ten przeznacza na nią średnio 29,2 proc. swojego budżetu.
„Jeżeli nie zostaną dokonane znaczące zmiany systemowe, to samorządy będą coraz więcej łożyć na edukację" - cytuje raport "Rz".
Autorzy zwracają uwagę na to, że samorządów nie stać na ponoszenie takich wydatków. Podkreślają także, że konieczna jest zmiana systemu awansu nauczycieli, ponieważ obecny nie motywuje nauczycieli do pracy i nie sprawia, że czują się oni odpowiedzialni za los wspólnoty. Swoją szanse na przeforsowanie zmian samorządowcy upatrują w parlamentarzystach pochodzących z ich regionu oraz w nowym wicemistrze edukacji Przemysławie Krzyżanowskim, który jest też szefem komisji ds. edukacji Związku Miast Polskich. Nowelizacja trafi do Sejmu prawdopodobnie pod koniec marca.

Pełny opis ministerialnych propozycji tutaj>>

Reforma Karty Nauczyciela będzie jednym z głównych tematów II Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, który odbędzie się 21 marca w Warszawie>>>