Podobnie uważają przedstawiciele województwa małopolskiego. Obecne przepisy, mimo że prowadzą do pewnej dowolności, zdaniem przedstawicieli województw, dają organom prowadzącym możliwość dostosowywania czasu pracy nauczycieli specjalistów do potrzeb danej szkoły.
"Zakres obowiązków pedagogów i psychologów niekoniecznie musi wiązać się  z liczbą uczniów w danej szkole, a z pewnością związany jest z konkretną potrzebą pracy z uczniem oraz zakresem potrzeb pracy opiekuńczej i wychowawczej. W związku z tym należy ocenić pozytywnie stan prawny, w którym to samorządy terytorialne wykonują kompetencje w zakresie ustalania pensum dla pedagogów i psychologów" - podkreśla województwo małopolskie. Mniej radykalni są przedstawiciele województwa lubuskiego, którzy uważają, że kwestia ta wymaga uregulowania, ale w projekcie określono za niski wymiar pensum.
Projekt ustawy wnieśli do Sejmu posłowie Solidarnej Polski. Według projektu pensum miałoby wynosić:
- 30 godzin dla nauczycieli bibliotekarzy;
- 20 godzin dla pedagogów i psychologów szkolnych;
- 20 godzin dla nauczycieli w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Po konsultacjach doszli do wniosku, że ustawa regulować powinna również wysokość pensum logopedów. Posłowie chcą, by tygodniowy czas pracy logopedów wynosił tyle samo, co pensum nauczycieli w poradniach psychologiczno-pedagogicznych - czyli 20 godzin.
Rozbieżności przy stosowaniu przepisów spowodowało zeszłoroczne orzeczenie Sądu Najwyższego, które przesądziło, że  pensum nauczycieli specjalistów ustala organ prowadzący. Doprowadziło to do dużych rozbieżności przy ustalaniu tygodniowego czasu pracy logopedów, psychologów i doradców zawodowych. W niektórych gminach ich pensum - wbrew zaleceniom MEN - ustalono nawet na 40 godzin. W sprawie interweniowała rzecznik praw obywatelskich, która zalecała określenie pensum specjalistów w Karcie Nauczyciela.

Polecamy: ZNP pozytywnie o projekcie określającym pensum pedagogów