Uproszczone wynagrodzenie nauczycieli, bez wyrównywania do gwarantowanej średniej pensji - to jeden z postulatów, jaki przedstawi resortowi edukacji strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
- Pensja nauczycieli powinna zostać uproszczona i składać się z wynagrodzenia zasadniczego i dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy - mówi Marek Olszewski, współprzewodniczący zespołu ds. edukacji Komisji. Samorządowcy będą postulowali likwidację dodatku wiejskiego i mieszkaniowego. Te pieniądze chcą przenieść do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.Samorządowcy wystąpią również o zmniejszenie z 1 % do 0,5% puli środków przeznaczanych na szkolenia nauczycieli. Jak podkreślają, jest wiele innych możliwości pozyskania funduszy na ten cel, a pozyskane w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na dodatki motywacyjne dla nauczycieli.
W sprawie propozycji minister Katarzyny Hall o zwiększeniu roli samorządów w ustalaniu pensji nauczycieli nie ma jednolitego stanowiska.
W myśl samorządowych postulatów pensum miałoby zostać zwiększone do 20 godzin, a Karta Nauczyciela powinna dotyczyć tylko tzw. nauczycieli tablicowych, czyli prowadzących bezpośredni proces dydaktyczny z dziećmi. Status dyrektora miałby być regulowany ustawą o systemie oświaty.
Wśród propozycji są też zmiany w systemie awansu zawodowego (m.in. do szkoły mieliby trafiać nauczyciele po praktycznym przygotowaniu zakończonym egzaminem państwowym), czy zmniejszenie wymiaru dni roboczych, kiedy nauczyciel odpoczywa z 78 do 52 dni (35 dni w przedszkolach).
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 27.01.2011 r.