Rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020 będzie realizowany we współpracy z ministerstwami, urzędami centralnymi oraz wojewodami. Partnerami rządu w realizacji polityki wobec Polonii i Polaków za granicą są m.in.: kancelaria prezydenta, komisje parlamentarne Sejmu i Senatu, samorządy terytorialne, organizacje międzyrządowe, stowarzyszenia polonijne i instytucje kościelne.
Jednym ze strategicznych celów programu jest wspieranie nauczania języka polskiego oraz nauczania w języku polskim, propagowanie wiedzy o Polsce poprzez organizowanie tych lekcji w szkołach publicznych innych państw.

Eksperci: edukacja szczególnym polem wsparcia Polaków na Wschodzie>>

Program zakłada także m.in.: wspieranie powrotów Polaków do kraju, zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości i zapewnienie możliwości uczestnictwa w polskiej kulturze narodowej.
"Jednym z ważnych kierunków działań rządu na rzecz Polonii i Polaków za granicą jest m.in. współdziałanie w dziedzinie kształtowania rzetelnego wizerunku Polski za granicą i rozwijania współpracy lokalnej – na poziomie samorządów, wyższych uczelni, instytucji kulturalnych i podmiotów gospodarczych. Osiągnięcie tych celów służy w równym stopniu Polsce i Polonii, wzmacniając jej autorytet w kraju zamieszkania." - informuje rząd w komunikacie.

Język polski coraz popularniejszy w obwodzie kaliningradzkim>>