– Są sytuacje, w których brak reakcji otoczenia, w tym bliskich i sąsiadów, doprowadza do krzywdy dziecka. Ilekroć nie reagujemy na zło wyrządzone najmłodszym, tylekroć dajemy przyzwolenie na cierpienie kolejnego dziecka. Musimy mieć tego świadomość. To jest także nasza indywidualna odpowiedzialność – podkreślał Marek Michalak podczas inauguracji – Według obowiązującego prawa, przemoc fizyczna wobec małoletnich jest przestępstwem. Kary cielesne, znęcanie się i zabójstwa, brak opieki, narażanie na niebezpieczeństwo, głodzenie – to tylko wybrane przykłady karygodnych zachowań wobec nich – przypomniał.
Badania wskazują, że kampania jest bardzo potrzebna - co trzeci ankietowany wskazał, że rodzice mają prawo stosować przemoc wobec dzieci i nie należy się w to wtrącać (badania TNS OBOP z 2012 r.). Te postawy chce zmienić RPD.
 – Bez względu na zaistniałą sytuację, a także nasz wiek, płeć, czy status społeczny każdy z nas powinien reagować na krzywdę wyrządzaną dzieciom. Jednak nasza postawa ma charakter przede wszystkim deklaratywny. Spowodowane jest to najczęściej obawą dorosłych o własne zdrowie czy dobre imię, a także niechęcią wtrącania się w „cudze sprawy”. Pamiętajmy jednak, dzięki naszej, nawet najmniejszej reakcji, możemy zapobiec tragedii. Odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich. - mówił Michalak. Kampanię wspierają MEN i resort sprawiedliwości. Więcej informacji na temat akcji oraz praktyczne informacje na temat środków, jakie można podjąć w zetknięciu z przemocą wobec dzieci, znaleźć można tutaj>>

Polecamy: Procedura "Niebieskie Karty" w praktyce szkolnej