Realizacja przedsięwzięcia potrwa 14 miesięcy, powiat pozyskał na rozbudowę 20 mln zł ze środków unijnych. W ramach inwestycji do istniejącego obiektu dobudowany zostanie budynek dwu- i trzykondygnacyjny. Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie nauce zawodu na potrzeby kierunku gastronomiczno-hotelarskiego. Obiekt będzie przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnością.
Przy CKP powstanie także nowy, parterowy budynek, gdzie ma powstać pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni miałby zostać zbudowany kanał do obsługi pojazdów, byłyby też urządzenia diagnostyczne pojazdów. Łączna powierzchnia użytkowa nowych budynków wyniesie ponad 3,7 tys. mkw.

Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej starosta poznański Jan Grabkowski, budowa obiektu kosztować będzie ok. 20 mln zł, resztę środków pochłonie wyposażenie CKP. "Tą inwestycją chcemy przekonać młodych ludzi, że warto się kształcić w dobrze płatnych zawodach" - powiedział.
W nowych pracowniach chętni kształcić się będą m.in. w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, czy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W CKP edukowani będą też przyszli elektrycy, kucharze, tapicerzy czy stolarze.

Dopełnieniem projektu będzie wyposażenie pracowni obiektu w sprzęt, urządzenia i pomoce dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu. Grabkowski podkreślił, że dobór specjalistycznych urządzeń został skonsultowany z firmami partnerskimi Centrum.
Starosta zaznaczył, że inwestycja jest bardzo potrzebna, ponieważ już teraz w obiektach przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się w systemie dziennym blisko 1,1 tys. osób. Po uruchomieniu rozbudowanego CKP, placówka będzie mogła kształcić do 2,2 tys. osób. (PAP)