"Praca wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych łączy więc ze sobą funkcję dydaktyczną i opiekuńczą. W ocenie zarówno przedstawicieli tej grupy zawodowej, jak i Rzecznika Praw Obywatelskich, jej wieloaspektowy charakter powinien znaleźć odzwierciedlenie w usytuowaniu prawnym zawodu. Prawodawca powinien wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą do minimum negatywne skutki wynikające z odebrania przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela pracownikom pedagogicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych." - podkreśla RPO.
Podobne postulaty zgłaszały nauczycielskie związki zawodowe, które sprzeciwiały się wyłączeniu pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych spod przepisów Kary Nauczyciela.
"Pracownik placówki opiekuńczo-wychowawczej narażony jest na stres wynikający nie tylko z odpowiedzialności za dzieci, lecz także niejednokrotnie z poczucia zagrożenia fizycznego i psychicznego. Obciążenia te wynikają ze styczności z dysfunkcjonalnymi podopiecznymi i ich rodzinami." - uważa rzecznik i zwraca się do resortu pracy o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Dowiedz się więcej z książki | |
Nadzór pedagogiczny w szkole i przedszkolu
|