"Okazją do napisania tego listu jest czekający was niedługo egzamin. Test, który stanowić ma podsumowanie dotychczasowej edukacji szkolnej. Celowo piszę o całej edukacji, bo choć egzamin nosi nazwę gimnazjalnego, to pytania obejmują swoim zakresem wszystko, czego uczyliście się do tej pory. To bardzo ważny sprawdzian, wszyscy więc – wy, rodzice i nauczyciele – jesteśmy, mniej lub bardziej zdenerwowani" - napisał Michalak w liście.
Zaznaczył, że chciałby, by uczniowie przed egzaminem zrozumieli przede wszystkim, że to oni są najważniejsi, ważniejsi niż ten test. "Chciałbym, abyście zrozumieli, jak wiele już wiecie, umiecie i potraficie. Ja już teraz, jestem z wszystkich Was dumny, tak, jak dumni powinni być wasi rodzice i nauczyciele. Niedługo usiądziecie nad arkuszami egzaminacyjnymi, zaczniecie czytać i odpowiadać na poszczególne pytania. Być może traficie na zadanie, którego nie będziecie w stanie rozwiązać, nie martwcie się tym i nie załamujcie. Spokojnie przejdźcie do kolejnego pytania. Skupcie się na treści poleceń, a na pewno wszystko będzie dobrze" - ocenił rzecznik praw dziecka.

We wtorek egzamin gimnazjalny>>

"Zaufajcie sobie, uwierzcie we własne siły i możliwości, w to, że potraficie" - zaapelował do gimnazjalistów. Według niego, szczególnie cenne jest to, że podczas wszystkich dziewięciu lat szkolnej nauki, nauczyli i dowiedzieli się oni bardzo wiele. "Wystarczy, że z tej wiedzy skorzystacie. Jesteście już bardzo mądrymi młodymi ludźmi, na początku gimnazjum zapewne nie znaliście odpowiedzi na większość z pytań, które znajdziecie na egzaminie. Spójrzcie na siebie nawzajem: wspaniali młodzi ludzie, którzy stają przed kolejnym etapem swojego życia" - podkreślił Michalak.
Zwracając się do uczniów napisał, że chciałby, aby traktowali zbliżający się egzamin jak początek, a nie zakończenie. "Niezależnie bowiem od tego, jaki osiągniecie wynik, przed wami całe życie i ocean możliwości. Tylko od was zależy, jak te możliwości wykorzystacie i co zrobicie z wiedzą, którą zdobyliście dotychczas. Trzymam za was wszystkich kciuki i życzę połamania długopisów" - zakończył list.
We wtorek, środę i czwartek ponad 360 tys. uczniów III klas z gimnazjów w całym kraju będzie pisać egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia egzaminu będzie sprawdzana ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu. Wyniki z egzaminu będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. (PAP)


Opinia egzaminatora nie wpłynie na ocenę z testu>>