- Zachęcam do tworzenia młodzieżowych rad gmin wszędzie tam, gdzie jeszcze nie powstały – pisze Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do przewodniczących samorządów lokalnych. Marek Michalak przyłączył się w ten sposób do apelu młodzieży wyrażonego uchwałą podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Rzecznik przekonuje w wystąpieniu, że młodzieżowe rady gmin przygotowują młodzież do życia obywatelskiego, ucząc współdziałania i odpowiedzialności za dokonane wybory poprzez udział w procesie podejmowania przez dorosłych decyzji związanych z jej grupą wiekową na poziomie lokalnym.
Wprowadzenie dotacji na oświatę groźne dla idei samorządności?>>
- Odpowiedzialni młodzi to w przyszłości odpowiedzialni dorośli. Apeluję o włączenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnych – pisze Marek Michalak.
Młodzieżowe rady mogą mieć charakter konsultacyjny. Z inicjatywą ich powołania może wyjść zarówno młodzież, jak i przedstawiciele gminy.
Przypomnijmy, że 1 lipca Rzecznik Praw Dziecka zaproponował, aby zespół złożony z Marszałków i Posłów XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży otrzymał status Społecznej Rady Doradczej Rzecznika Praw Dziecka. Jednym z zadań rady będzie wypracowanie propozycji standardów dla samorządów terytorialnych, dotyczących powoływania i organizacji rad młodzieżowych.
Samorząd uczniowski nie bibelot. Ściągawka dyrektora gimnazjum>>