W wyroku z dnia 8 stycznia 2013 r. sygn. akt K 38/12 TK orzekł, że art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty jest niekonstytucyjny, ponieważ pozostawia ministrowi zbyt dużą dowolność w zakresie określania zasad rekrutacji do placówek oświatowych.
Trybunał zadecydował także o przesunięciu o 12 miesięcy terminu utraty mocy obowiązującej przepisu. Wyrok 18 stycznia 2013 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw (Dz. U. poz. 87), co oznacza, że nowe przepisy ustawodawca powinien wydać do 19 stycznia 2014 r., kiedy to zakwestionowany artykuł nie będzie już obowiązywał.
Trybunał przyznał rację rzecznik praw obywatelskich, która zaskarżyła przepis: "W ustawie o systemie oświaty brakuje katalogu cech kandydatów do placówek edukacyjnych oraz ich hierarchii, a także procedur odwoławczych od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do wybranej szkoły lub przedszkola, co powoduje samoistność regulacji wprowadzanej w rozporządzeniu." - orzekł.
Sędziowie stwierdzili, że materia związana z rekrutacją do szkół i przedszkoli powinna zostać uregulowana aktem rangi ustawowej. "Dotyczy to zwłaszcza preferencji dla niektórych kandydatów (powodują one bowiem ograniczenia korzystania z konstytucyjnego prawa do edukacji przez pozostałe, nieuprzywilejowane osoby), zasad przetwarzania danych o osobach ubiegających się o przyjęcie do poszczególnych placówek i ich rodzinach oraz modelu procedury odwoławczej (w tym kontroli sądowej) od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do wybranej szkoły lub przedszkola." - uznali sędziowie.