W regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mamy zapis "Dopłata do różnych form wypoczynku przysługuje emerytom i rencistom raz na trzy lata, pozostałym uprawnionym raz w roku".
Czy powyższy zapis jest zgodny z przepisami?


Zmniejszenie świadczeń z ZFŚS dla emerytów zakładu pracy byłoby niezgodnym z przepisami ograniczeniem możliwości korzystania z funduszu socjalnego u pracodawcy, u którego przeszli na emeryturę.
Do korzystania z ZFŚS są uprawnieni pracownicy danego zakładu pracy i ich rodziny oraz emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu pracy wraz z członkami ich rodzin. Możliwość korzystania ze środków ZFŚS może zostać przyznana w regulaminie gospodarowania funduszem także innym osobom.
Wskazane dwie grupy osób są uprawnione do korzystania z ZFŚS z mocy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W korzystaniu z funduszu socjalnego tworzonym w firmie żadna z tych osób nie może zostać wyłączona spod pojęcia osoby uprawnionej, nawet jeśli wyrażą na to zgodę związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników.
W odniesieniu do emerytów i rencistów zakładu pracy mówimy o osobach, które przeszły na któreś z tych świadczeń w danym zakładzie pracy. W przypadku gdy osoba mająca prawo do emerytury lub renty pozostaje w stosunku pracy, świadczenia z ZFŚS przysługują jej na zasadach dotyczących pracowników firmy.
Skoro emeryt jest osobą uprawnioną do korzystania z ZFŚS z mocy przepisów, nie tylko nie można wyłączyć tego uprawnienia, ale także nie można go ograniczyć. W regulaminie powinien być więc przyjęty taki sam jak dla pracowników zarówno katalog świadczeń, jak i kryteria ich uzyskiwania. Proponowany zapis jest więc niezgodny z przepisami. Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy publikację: "Meritum Prawo Oświatowe">>