Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego – dalej r.n.p.. ewaluacja zewnętrzna (ewaluację przeprowadzana przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny) jest przeprowadzana w zakresie wymagań określonych w r.w.s.p. Obejmuje ona:
1) zbieranie i analizowanie informacji o działaniach szkoły lub placówki w zakresie badanych wymagań;
2) opisanie działań szkoły lub placówki w zakresie badanych wymagań;
3) ustalenie, czy szkoła lub placówka spełnia badane wymagania;
4) przygotowanie raportu z ewaluacji, o którym mowa w § 12 ust. 2 r.n.p.
Aby spełnić badane wymagania – przedszkole, szkoła lub placówka obowiązana jest realizować każde z tych wymagań co najmniej na poziomie podstawowym.
Do innych zmian wprowadzonych r.n.p. zalicza się m.in. zasadę, że do czasu trwania czynności ewaluacji zewnętrznej nie wlicza się czynności przedstawienia na zebraniu rady pedagogicznej (a w przypadku przedszkola, szkoły lub placówki, w której nie tworzy się rady pedagogicznej – na zebraniu z udziałem dyrektora, nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, które realizują zadania statutowe szkoły lub placówki) zakresu i harmonogramu ewaluacji.

Kongres Edukacja i Rozwój

Zmieniono również terminy przeprowadzanych czynności ewaluacji zewnętrznej – dotychczas nie powinny one trwać dłużej niż 5 dni roboczych w ciągu kolejnych dwóch tygodni, a jeżeli przeprowadzenie ww. czynności nie było możliwe w tym terminie, to czynności te powinny być przeprowadzone w terminie 5 dni roboczych w ciągu kolejnych trzech tygodni. W celu uwzględnienia organizacji kształcenia w szkołach dla dorosłych ww. terminy obejmują nie dni robocze, ale kalendarzowe.
Zmieniono również wymagania dotyczące treść raportu z przeprowadzonej ewaluacji. Musi on zawierać wyniki z ewaluacji (obejmujące opis działań przedszkola, szkoły lub placówki w zakresie badanych wymagań oraz ustalenie, czy przedszkole, szkoła lub placówka spełnia badane wymagania) oraz wnioski z ewaluacji. Odstąpiono od różnicowania terminów sporządzania raportów w odniesieniu do ewaluacji całościowej (25 dni roboczych) i ewaluacji problemowej (20 dni roboczych). Zgodnie z § 12 ust. 3 r.n.p. ustalono jeden termin – 25 dni roboczych. Dopuszczono możliwość przekazania raportu z ewaluacji dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki oraz organowi prowadzącemu szkołę lub placówkę za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, o której mowa w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Nowy nadzór pedagogiczny: dyrektor ma siedem dni na zgłoszenie zastrzeżeń>>