System obejmie blisko 100 szkół i przedszkoli działających w Radomiu. Jak powiedział sekretarz miasta Rafał Czajkowski, wszystkie placówki oświatowe w gminie korzystać będą z ujednoliconego oprogramowania. „System ma być zintegrowany, co oznacza, że dostęp do wspólnej bazy danych będą mieć szkoły oraz przedszkola oraz odpowiedzialne za funkcjonowanie oświaty wydziały magistratu” – wyjaśnił Czajkowski.
Władze Radomia mają nadzieję, że nowe oprogramowanie pozwoli na optymalizację i racjonalizację wydatków na oświatę; obecnie pochłaniają one ponad 40 proc. miejskiego budżetu.
Dzięki ujednoliconemu systemowi urząd miejski będzie miał teraz możliwość m.in. elektronicznego wglądu w bieżącą działalność szkół. „System daje np. możliwość sprawdzania, jakie umowy zawierają szkoły, jakie mają aktualnie zobowiązania, ile mają pieniędzy na koncie” – tłumaczy Czajkowski.
Według sekretarza miasta, możliwe będzie też bardziej racjonalne gospodarowanie finansami szkół, m.in. poprzez planowanie dużych wspólnych zakupów, np. mebli czy komputerów dla kilku placówek oświatowych.
Z wyliczeń magistratu wynika, że na nowym ujednoliconym systemie miasto zaoszczędzi 1,7 mln zł, które do tej pory wydawano na zakup licencji różnego rodzaju oprogramowania dla szkół.
W ramach systemu funkcjonował też będzie m.in. bezpłatny elektroniczny dziennik. Rodzice i uczniowie będą mieli dostęp do indywidualnych kont, gdzie na bieżąco nauczyciele wprowadzać mają informacje o nieobecnościach w szkole, ocenach, pracach domowych i terminach sprawdzianów. „O tym, czy dziennik elektroniczny, zastąpi tradycyjny, zdecydują dyrektorzy szkół w porozumieniu z władzami miasta” – powiedział Czajkowski.
Poprzez system będzie też można m.in. monitorować tzw. ścieżkę kariery ucznia, od przedszkola po szkołę ponadgimnazjalną, gdzie znajdą się informacje m.in. o uzdolnieniach i osiągnięciach ucznia.
Systemem objętych zostanie blisko 100 placówek oświatowych, które zatrudniają 4,4 tys. nauczycieli i do których uczęszcza blisko 39 tys. uczniów. Uwzględniając, że z systemu będą korzystać także rodzice, magistrat ocenia, że dostęp do niego będzie mieć około 100 tys. osób.
Projekt kosztuje przeszło 4,1 mln, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych. Miasto na ten cel przeznaczyło około 622 tys. zł. (PAP)