- I matura, i egzamin ósmoklasisty same w sobie są źródłem stresu i wymagają szczególnych przygotowań. A w czasach koronawirusa zarówno ich przeprowadzenie, jak i solidne przygotowanie do nich jest praktycznie niemożliwe. Panie premierze, Panie ministrze, egzaminy należy przełożyć  - napisał prezydent Warszawy na swoim Twitterze. Skierował też pismo do premiera z apelem o przełożenie egzaminów.

 

Samorządowcy: Należy odpuścić realizację podstawy programowej>>

 

Apel do premiera o przełożenie egzaminów

Do wpisu prezydent stolicy dołączył pismo adresowane do premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił w nim, że przeprowadzenie w terminie egzaminu ósmoklasisty i matury stwarzałoby dalsze poważne zagrożenie rozpowszechniania się choroby, a środki bezpieczeństwa, które musieliby stosować zdający podczas egzaminu dodatkowo wzmogłyby stres, co - zdaniem prezydenta - mogłoby się negatywnie odbić na wynikach egzaminu.

 

- Środki ostrożności w przypadku dużych skupisk zdających, byłyby trudne do zachowania - podkreśla Trzaskowski - Ponieważ nic nie wskazuje, by w najbliższych tygodniach pandemia miałaby ustąpić, apeluję o przesunięcie terminów egzaminów oraz zmianę kalendarza szkolnego 2019/2020 tak, aby można było rzetelnie zrealizować podstawy programowe i przygotować się do egzaminów. Decyzja w tej sprawie uspokoiłaby uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów - apeluje do premiera. Dodaje przy tym, że nie ma na razie możliwości, by egzaminy przeprowadzić w sposób zdalny.