Nauczyciel posiadający stopień nauczyciela mianowanego uzupełnia etat godzinami nauczania indywidualnego i kółkami zajęć dodatkowych.
Czy jego stosunek pracy można przekształcić w stosunek na podstawie mianowania?

Umowa o pracę nauczyciela mianowanego nie może być przekształcona na zatrudnienie na podstawie mianowania jeśli nie istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Uzupełnianie etatu (pensum) godzinami nauczania indywidualnego i kółkami zajęć dodatkowych nie stwarza takich warunków.
Zgodnie bowiem z przepisami art. 10 ust. 5a pkt 2 oraz ust. 5b ustawy - Karta Nauczyciela stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 ww. ustawy. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust. 5a ustawy, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.
Nauczyciel spełnia warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, jeśli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Przy czym pełny wymiar zatrudnia, o którym mowa w ww. przepisie, należy rozumieć w odniesieniu do przepisów art. 42 ustawy - Karta Nauczyciela, dotyczących warunków pracy i wynagradzania nauczycieli. Zgodnie z ww. przepisami czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, natomiast pensum dydaktyczne realizowane w ramach pełnego wymiaru zajęć, wynosi w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach 18 godzin.