Jak jest procedura przekształcenia liceum dla dorosłych z formy wieczorowej na zaoczną?
Obecnie jest to liceum dla dorosłych wieczorowe (trzy razy w tygodniu) a planowane jest przekształcenie tego liceum na liceum dla dorosłych w formie zaocznej (zjazdy podczas weekendów).

Czy można to uczynić w trakcie roku szkolnego?


Aby odpowiedzieć na postawione pytania, należy ustalić, czy proponowana zmiana jest "przekształceniem" szkoły.
Przepisy o likwidacji odnoszą się odpowiednio do przekształcenia szkoły lub placówki publicznej (art. 59 ust. 6 ustawy o systemie oświaty).
"przekształceniem można określić w zasadzie każdą zmianę organizacyjna, aczkolwiek w rozumieniu przepisów art. 59 ustawy o systemie oświaty chodzi raczej o taką zmianę, która polega na częściowej "likwidacji szkoły lub placówki". Ratio legis całego art. 59 jest bowiem, jak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (uwagi do wyroku TK z dnia 8 maja 2002 r.., K 29/00, OTK 2002, nr 3, poz. 30) wyważenie interesów różnych uczestników stosunków prawno - oświatowych: organów prowadzących z jednej strony, a użytkowników szkół i placówek z drugiej strony. Interes użytkowników może być zagrożony, gdyby wskutek proponowanych zmian organizacyjnych zostali oni pozbawieni możliwości kontynuowania nauki w takim zakresie, jaki im do tej pory przysługiwał.
Za przekształcenie można zatem uznać zmianę statusu dotychczas samodzielnej szkoły na status szkoły podporządkowanej (szkoły filialnej).
Proponowana zmiana może nastąpić z chwilą dokonania przez organ prowadzący stosownych zmian w statucie, jeśli zapisy dotyczące formy kształcenia zostały w nim umieszczone. Nie wymaga to jednak "uruchomienia" pełnej procedury, o której mowa w art. 58 wspomnianej ustawy, lecz uzgodnienia treści zmian w statucie ze słuchaczami i konsultacji z kuratorem oświaty.
[por. Mateusz Pilich: Ustawa o systemie oświaty. Komentarz. Wolters Kluwer, Dom Wydawniczy ABC. Warszawa, 2006 r., s. 481, teza 19]

Odpowiadając wprost na postawione pytania: można zaproponować tę zmianę organizacyjną od kolejnego semestru. Uzasadnieniem proponowanego terminu jest to, że z końcem poprzedniego semestru nastąpi zamknięcie cyklu realizacji programu nauczania, "rozliczenie" zajęć, zakończenie sesji egzaminacyjnej itp.


Przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).