Nauczyciel dyplomowany z 42-letnim stażem pracy w roku szkolnym 2012/2013 ma zaplanowane 10 godzin.
Czy w przypadku braku możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin nauczyciel może przejść w stan nieczynny i równocześnie być zatrudnionym w wymiarze 10/18?
Czy oprócz pobierania wynagrodzenia ze stanu nieczynnego należy mu się wynagrodzenie za 10 godzin?
 
Z nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy lub ograniczyć mu wymiar zatrudnienia do 10/18 jeśli zatrudniony jest na podstawie mianowania. Podczas stanu nieczynnego nauczyciel może podjąć pracę w szkole w wymiarze 10/18 ale tylko do końca stanu nieczynnego. Uprawniony jest w takim przypadku do wynagrodzenia za stan nieczynny oraz za 10 godzin.
 
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, z nauczycielem – w przypadku braku możliwości dalszego zatrudniania w pełnym wymiarze czasu pracy (na podstawie umowy o pracę lub mianowania) z uwagi na:
a) częściową likwidację szkoły;
b) zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów;
c) zmiany planu nauczania
można rozwiązać stosunek pracy lub na wniosek nauczyciela przenieść go w stan nieczynny. Ponadto nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można na podstawie art. 22 ust. 2 KN ograniczyć wymiar zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż 1 obowiązkowego pensum.
Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny uprawniony jest do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przez okres trwania stanu nieczynnego i innych świadczeń pracowniczych (art. 20 ust. 6 KN). Jeśli w szkole zaistnieje możliwość podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze na pewien okres lub na czas nieokreślony – nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym przywracany jest do pracy (art. 20 ust. 7 KN). Ponadto w przypadku konieczności realizacji programu nauczania w danej szkole lub w innej szkole nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym może na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły podjąć pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z tytułu wykonywania tej pracy przysługuje mu odrębne wynagrodzenie – niezależne od wynagrodzenia otrzymywanego za stan nieczynny (art. 20 ust. 8 KN). Odpowiednio nauczyciel, o którym mowa w pytaniu, jeśli zostanie rozwiązany z nim stosunek pracy to podczas stanu nieczynnego może podjąć dodatkowe zatrudnienie (ale tylko do końca stanu nieczynnego). Otrzymuje wtedy wynagrodzenie za stan nieczynny i te 10 godzin. Jeśli zatrudniony jest na podstawie mianowania można również ograniczyć mu zatrudnienie w trybie art. 22 ust. 2 KN.
 
Odpowiedź pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC