Według prezydenta niektórzy ludzie sami siebie określają mianem patriotów i mówią to, aby innych ustawić jako niepatriotów. "W moim przekonaniu patriotyzm to jest postawa miłości do ojczyzny takiej, jaka ona jest i gotowość do służenia ojczyźnie takiej, jaka ona jest – zróżnicowana, z ludźmi o innych poglądach, innych postawach, innych życiorysach” - powiedział prezydent.
Dodał, że każdy ma prawo sam określić, co uważa za najważniejsze w służbie ojczyźnie, i jeśli tylko mówi i pracuje z myślą o wspólnym dziele - to jest patriotą.
Prezydent powiedział, że każde pokolenie powinno samo odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest aktualnym wyzwaniem dla każdego polskiego patrioty. Podkreślił, że w polskiej historii patriotyzm wiązał się z czynnym udziałem w wojnie, walce o: wolność, przetrwanie języka, tradycji narodowej czy wiary; były też okresy, kiedy oznaczał umiejętność pracy, nauki i bogacenia się. Jeśli ktoś pracuje i chce się np. bogacić albo uczy się, kształci i chce robić karierę naukową, ale ma świadomość, że to jest cząstka szerszej pracy – także innych – żebyśmy wszyscy byli trochę bogatsi, trochę lepiej wykształceni, z trochę większymi szansami, to jest właśnie patriotyzm” – dodał.
Uczniowie polskich gimnazjów usłyszeli również, że ich pokolenie może skoncentrować się na patriotyzmie pracy i patriotyzmie nauki. „Warto, żeby nie przekreślać i tradycji walki zbrojnej, i poświęcenia. Czasami patriotyzm trzeba pieczętować krwią. Czasami trzeba pieczętować własną pracą. Czasami także bogaceniem się, dbaniem o krajobraz, o lokalne obyczaje, o lokalne sprawy, o przyrodę” – mówił prezydent. - To są dzisiaj zupełnie inne wyzwania, które nie powinny wykluczać się wzajemnie tak, jak myślenie o przyszłej Polsce nie wyklucza – a powinno raczej wzmacniać - myślenia o doświadczeniu płynącym z historii”.
Na koniec lekcji prezydent podkreślił, że pojęcie patriotyzmu jest własnością całego narodu, nigdy jednej opcji politycznej czy konkretnych ludzi. „To jest prawo i obowiązek jednocześnie. Mówi się, że ojczyzna jest zbiorowym obowiązkiem. Tak, jest zbiorowym obowiązkiem, ale może być też zbiorową radością, może być zbiorową pracą.(…) Życzę wam, żebyście znajdowali zawsze odpowiedź na wasze pytania, waszego pokolenia; w czym ma się wyrazić nowoczesny, wasz, nas wszystkich patriotyzm” – powiedział.(PAP)
 
kpk/ abe/ mow/